BFC236867103
Part Number:
BFC236867103
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
Capacitance :
10000 pF
Height - Seated (Max) :
0.516" (13.10mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V