ECW-FD2J474KC
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-FD2J474KC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.559" (14.20mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.701" L x 0.307" W (17.80mm x 7.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V