ECQ-E12122KF
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-E12122KF
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1200PF 10% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1200 pF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Size / Dimension :
0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)