ECQ-E2185JFW
Part Number:
ECQ-E2185JFW
Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.807" (20.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V