ECQ-E2155JFW
Part Number:
ECQ-E2155JFW
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.858" (21.80mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V