MKT1820315404
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKT1820315404
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" L x 0.138" W (13.00mm x 3.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V