BFC236846273
Part Number:
BFC236846273
Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.027 µF
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V