BFC236853183
Part Number:
BFC236853183
Description:
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
0.018 µF
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.173" W (12.50mm x 4.40mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V