CB027C0473JBA
Part Number:
CB027C0473JBA
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 25VDC 1210
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
16V
Voltage Rating - DC :
25V