DME2S56K-F
Part Number:
DME2S56K-F
Description:
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.311" (7.90mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.406" L x 0.189" W (10.30mm x 4.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V