MKP385411016JC02R0
Part Number:
MKP385411016JC02R0
Description:
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
0.11 µF
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
110V
Voltage Rating - DC :
160V