B32529C0155M189
Part Number:
B32529C0155M189
Description:
CAP FILM 1.5UF 20% 63VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V