BFC237168273
Part Number:
BFC237168273
Description:
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.027 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.300" (7.62mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V