ECQ-E2105RKF
Part Number:
ECQ-E2105RKF
Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.291" W (18.50mm x 7.40mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V