MKP385324025JCI2B0
Part Number:
MKP385324025JCI2B0
Description:
CAP FILM 0.024UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.024 µF
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V