ECW-FD2W125KC
Part Number:
ECW-FD2W125KC
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 450VDC RADIAL
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.457" (11.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V