FCP0805H181G-J1
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCP0805H181G-J1
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 180PF 2% 50VDC 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
180 pF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.09mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V