ECQ-E2564KBB
Part Number:
ECQ-E2564KBB
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.665" (16.90mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.484" L x 0.264" W (12.30mm x 6.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V