FCP0603C152G-K1
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCP0603C152G-K1
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1500PF 2% 16VDC 0603
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
1500 pF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.85mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
16V