MKP385343025JB02W0
Part Number:
MKP385343025JB02W0
Description:
CAP FILM 0.043UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.043 µF
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V