BFC246755152
Part Number:
BFC246755152
Description:
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
1500 pF
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V