ECQ-E6124KF3
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-E6124KF3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" L x 0.248" W (18.50mm x 6.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V