B32671Z6103K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32671Z6103K000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V