ECQ-E2474JBB
Part Number:
ECQ-E2474JBB
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.646" (16.40mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.484" L x 0.244" W (12.30mm x 6.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V