CB018B0153J--
Part Number:
CB018B0153J--
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 16VDC 1206
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.045" (1.15mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
10V
Voltage Rating - DC :
16V