B32652A1552J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32652A1552J000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 5500PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
5500 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)