CB017C0682J--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CB017C0682J--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 6800PF 5% 25VDC 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
6800 pF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.063" (1.60mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
16V
Voltage Rating - DC :
25V