ECW-FA2J104JB
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-FA2J104JB
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.606" (15.40mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.205" W (18.00mm x 5.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V