MKP385320025JBA2B0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP385320025JBA2B0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.02 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V