FKP2J014701I00HSSD
Part Number:
FKP2J014701I00HSSD
Description:
FKP 2 4700 PF 630 VDC 6.5X8X7.2
Capacitance :
4700 pF
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V