MKP1F023302E00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
MKP1F023302E00JSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
MKP 10 0.033 F 250 VDC 5X10.5X10
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" L x 0.197" W (10.30mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
180V
Voltage Rating - DC :
250V