B32671L0412J000
Part Number:
B32671L0412J000
Description:
CAP FILM 4100PF 5% 1KVDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4100 pF
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)