BFC2370GM202
Part Number:
BFC2370GM202
Description:
CAP FILM 2000PF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
Automotive
Capacitance :
2000 pF
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V