ECQ-E2154JFB
Part Number:
ECQ-E2154JFB
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.622" (15.80mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V