ECQ-E2683JBB
Part Number:
ECQ-E2683JBB
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.068 µF
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.311" L x 0.201" W (7.90mm x 5.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V