B25620B0977K883
Part Number:
B25620B0977K883
Description:
CAP FILM 970UF 10% 900VDC RADIAL
Capacitance :
970 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
4.724" (120.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
900V