206K050CS4G-FA
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
206K050CS4G-FA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP ARRAY 20UF 50V 18SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.379" (9.62mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
18-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.150" L x 0.500" W (29.20mm x 12.70mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V