947C391K102CCMS
Part Number:
947C391K102CCMS
Description:
CAP FILM 390UF 10% 1KVDC RADIAL
In Stock:
1
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.7 mOhms
Height - Seated (Max) :
5.787" (147.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.543" Dia (90.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)