FPG66Y0124J--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FPG66Y0124J--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 3KVDC AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.461" (62.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)