SFT44T60J391B-00DU
Part Number:
SFT44T60J391B-00DU
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 60UF 5% 440VAC RADIAL
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
60 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
4.030" (102.36mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.620" Dia (66.55mm), Lip
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
440V