EZP-V70506MTB
Part Number:
EZP-V70506MTB
Description:
CAP FILM 50UF 10% 700V RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
50 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.8 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.323" (59.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.614" L x 1.693" W (41.00mm x 43.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V