R53BY520000S0M
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R53BY520000S0M
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 20UF 20% 800VDC RADIAL
In Stock:
23
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.016" (51.20mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
800V