C4AQGBW5900P3OK
Part Number:
C4AQGBW5900P3OK
Description:
CAP FILM 90UF 10% 450VDC RADIAL
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
90 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9 mOhms
Features :
Long Life, Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.976" (50.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V