EZP-V70406MTC
Part Number:
EZP-V70406MTC
Description:
CAP FILM 40UF 10% 700V RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.1 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V