R53BY51800000K
Part Number:
R53BY51800000K
Description:
CAP FILM 18UF 10% 800VDC RADIAL
In Stock:
13
Capacitance :
18 µF
Height - Seated (Max) :
2.016" (51.20mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
800V