PHE840ER8100MR08R06L2
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
PHE840ER8100MR08R06L2
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 20% 760VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.693" (43.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.614" L x 1.102" W (41.00mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
760V