EZP-V1A106MTB
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EZP-V1A106MTB
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 1000V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.7 mOhms
Features :
Long Life, Low ESR
Height - Seated (Max) :
1.752" (44.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 0.925" W (41.50mm x 23.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)