B32776P8166K000
Part Number:
B32776P8166K000
Description:
CAP FILM 16UF 10% 840VDC RADIAL
In Stock:
180
Applications :
Automotive
Capacitance :
16 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.890" (48.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
840V