C4AQGLW5360P36K
Part Number:
C4AQGLW5360P36K
Description:
CAP FILM 36UF 10% 450VDC RADIAL
Capacitance :
36 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.1 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.953" (24.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V