EZP-V70126LTA
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EZP-V70126LTA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 12UF 10% 700V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
12 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.9 mOhms
Features :
Long Life, Low ESR
Height - Seated (Max) :
1.673" (42.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.807" W (31.00mm x 20.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V